Mezinárodní projekty
Baunatál - spolupráce i v oblasti nakládání s odpady

Baunatál je partnerské město města Vrchlabí.
V rámci projektu Vrchlabí bez odpadu - snižování množství odpadu se na přelomu března a dubna 2022 odehrála návštěva ředitelů a pedagogů vrchlabských škol v partnerském městě v Hessensku (Německo). Navštívili baunatálskou radnici a poté se přesunuli do základní školy THS. Zde nahlédli do tamního vzdělávání, diskutovali s učiteli. Také poznávali v doprovodu průvodce NP Kellerwald – Edersee.
V rámci partnerské spolupráce byla také naplánována prohlídka Baunatálu i nedalekého Kasslu (krajské město).
V nejbližší době navštíví naši školu žáci z Německa a ve Vrchlabí představí žákovský projekt o odpadech, také nejlépe ohodnocený projektový tým z Vrchlabí pojede v červnu do Baunatálu.
Realizováno za finanční podpory Českoněmeckého fondu budoucnosti.

Fotogalerie ZDE:
https://profesordv.rajce.idnes.cz/Baunatal_-_spoluprace_i_v_oblasti_nakladani_s_odpady/



Česko-polský projekt o geologii Krkonoš

23.-24.9.2021 proběhla první část česko-polského projektu Vrchlabí a Kowary - napříč generacemi, Geologická exkurze do Krkonoš. Deváťáci ZŠ Školní a žáci dvou kowarských základních škol nejprve navštívili hornické muzeum v Černém Dole, nahlédli do lomu na dolomitický vápenec a pak v česko-polských týmech vyplňovali pracovní listy na naučné hornické stezce Berghaus. Večer DJ Gedži (Jitka Absolonová) uspořádal pro účastníky projektu diskotéku. V pátek si žáci rozšířili obzory o geologii a geomorfologii Krkonoš na přednášce M. Skalky v ekocentru Správy KRNAP - KRTEK a ve venkovní expozici zámeckého parku. Odpoledne byla exkurze zakončena návštěvou podzemí v hornickém muzeu v Harrachově a návštěvou Mumlavských vodopádů. Na začátku října pokračovalo geologické i mezilidské seznamování v okolí polských Kowar. V dopoledních hodinách jsme navštívili Kolorowa - barevná jezírka (žluté, purpurové, blankytné), která zatopila oblast bývalé těžby pyritu a chalkopyritu, rud mědi a železa. Na okraji Kowar jsme se svítilnami po boku, sešli do podzemí, kde se v minulosti těžil uran a železo. V odpoledních hodinách žáci české i polské skupiny poznávali interaktivně zajímavosti lesa v domě přírody v Bukowci. Tamtéž se také dozvěděli základy z polské historie, zejména Dolního Slezska v muzeu Stodola. Program zakončilo povídání u táboráku o společných a odlišných výrazech českých i polských a opékání klobás. Po večerní návštěvě Biedronky jsme se vrátili kolem žacléřských hald po dobývání uhlí do Vrchlabí. Za tlumočení do polštiny patří dík našemu kolegovi Michalovi, děkujeme i Správě KRNAP za poskytnutí brožur ke geologii v českém i polském jazyce a Radce Noskové z MěÚ Vrchlabí za zprostředkování celého setkání.

Projekt Vrchlabí - Kowary - napříč generacemi byl spolufinancován z prostředků EFRR prostřednictvím Euroregionu Glacensis.


Mezinárodní projekty