Exkurze
V listopadu 2022 navštívili žáci sedmých tříd a jedna osmička Prahu. Nejprve jsme si prohlédli expozice Národního muzea a poté historické centrum Prahy.
V muzeu pavilony Vývoj života, Savci, Ptáci, Pravěk, Minerály ,....
V Praze jsme prošli Václavské nám., viděli jsme Obecní dům, Prašnou bránu, přešli jsme přes Karlův most na Kampu, přes most Legií k Národnímu divadlu a pak Národní třídou, kolem památníku 17. listopadu na metro.

Fotodokumentace: https://profesordv.rajce.idnes.cz/Exkurze_Praha_2022/
Exkurze botanická zahrada a ZOO Liberec
6.6.2022 se zúčastnili vybrané třídy šestých a sedmých ročníků exkurze do botanické zahrady v Liberci. Vyplňovali poctivě pracovní listy, ze kterých se dozvěděli, že axolotl je obojživelník s vnějšími žábrami, které mají ostatní obojživelníci jen v larválním stádiu, že mezi nejstarší rostliny i 1 500 let staré patří nahosemenné welwitschie, listy victorie unesou batole, škrtič ficus (smokvoň) svými liánovitými kořeny zadusí obří tropický strom, že citlivka může být i rostlina, která při dotyku stahuje listy apod.

Fotogalerie: https://profesordv.rajce.idnes.cz/Botanicka_zahrada_Liberec_22/
Prohlídka liberecké ZOO již byla čistě v režii jednotlivých žáků. Určitě zaujali bílí tygři, červené pandy, růžoví plameňáci, hnědí supi, bělokrcí krkavci, hyacintoví arové i lachtani, kteří mají v ploutvovitých končetinách drápy.
Fotogalerie:
https://profesordv.rajce.idnes.cz/Exkurze_do_ZOO_Liberec_22/
Exkurze na čističku odpadních vod 2022
V rámci výuky o vodě v chemii osmého ročníku jsme navštívili čističku odpadních vod v Hartě. Jde o čističku, kdy v 1. fázi se mechanicky odstraňují nečistoty na česlech a lapácích písku, pak následuje bakteriální čištění pomocí aerobních bakterií (za přístupu vzduchu) a anaerobních bakterií (za nepřístupu vzduchu) - ty redukují amoniakální dusík na N2, který uniká do atmosféry. Na čističce se také odstraňuje fosfor a kaly, které vyhnívají na bioplyn a čisté kaly vhodné pro zemědělce či kompostárny.

FOTOGALERIE: https://profesordv.rajce.idnes.cz/Exkurze_na_COV_2022/