Aktuality

Sportovní den pro MŠ


Za krásného slunného počasí se ve středu 13.9. uskutečnil již tradiční Sportovní den pro MŠ. Pořadatelem byl opět Mgr. Miroslav Hanuš, který ve spolupráci s FC Vrchlabí a ZŠ Školní Vrchlabí, pro děti připravil dovednostní soutěže a fotbalový turnaj. Nutno podotknout, že zde nešlo o výsledky, ale o zážitky. A těch děti nasbíraly více než dost. Této sportovní akce se zúčastnily všechny vrchlabské MŠ, za což jim patří velké poděkování. Velké poděkování patří také MÚ Vrchlabí, který pořádání této akce podpořil finančně.
Letošní ročník se opět vydařil a my se už nyní těšíme na Sportovní den v příštím roce.

Vítání prvňáčků


Za krásného slunného počasí jsme za přítomnosti pana místostarosty PhDr. Michala Vávry přivítali letošní prvňáčky. Po krátkém proslovu pana ředitele a pana místostarosty se děti vydaly po stopách štěňátka, žabičky a Ferdy mravence do svých krásně vyzdobených tříd. Tam je čekal krátký program a soutěže, které si pro ně připravily paní učitelky. Na závěr ještě na děti čekalo sladké překvapení.
Celý program proběhl v příjemné a uvolněné atmosféře, za což všem zúčastněným děkujeme.

Více fotografií naleznete zde:
https://www.rajce.idnes.cz/fotojn/album/zahajeni-skolniho-roku-2023-2024

Na závěr školního roku jsme ocenili žáky I. stupně, kteří nás výborně reprezentovali v různých sportovních soutěžích.


Parta níže uvedených mladých sportovců a sportovkyň dokázala vyhrát okresní a krajská kola v přehazované a vybíjené, někteří dokázali vyhrát soutěž v atletickém trojboji.
Velké poděkování tedy patří těmto žákům:

Petra Kejzlarová 3A
Nikol Fléglová 4B
Zuzana Janatová 4B
Šimon Kafka 4C
Aytan Kurcanová 5A
Fikriye Kurcanová 5A
Viktorie Mojko 5A
Natálie Kosinová 5A
Kryštof Řezníček 5A
Valentýna Auerswaldová 5B
Viktorie Bulušková 5B
Kateřina Pacnerová 5B
Dominika Novotná 5B
Matyáš Martin 5B
Ladislav Lacko 5B
Dominik Troják 5C
David Fedor 5C
Lucie Grofová 5C

Velké poděkování patří také paní učitelce Týně Exnerové a Kateřině Doudové, které žáky výborně připravili.


Slavnostní ocenění žáků


V pondělí 26.6.2023 se v krásném prostředí Augustiniánského kostela konalo slavnostní ocenění žáků, kteří se významně podíleli na propagaci města Vrchlabí.

Při včerejším ceremoniálu byli oceněni žáci za dosažení výborných výsledků ve vědomostních a hudebních soutěžích, kde prokázali své výborné znalosti a dovednosti v různých oborech, stejně jako žáci, kteří se vyznamenali svým velkým přínosem v oblasti angažovanost ve společnosti.

Naši školu na Liščím kopci zde reprezentovali:

Limberský Jan - oblast matematiky

Vrbata Jakub - oblast technické dovednosti

Kateřina Pacnerová - oblast technické dovednodti

Anna Mejsnarová - oblast technické dovednosti

Natálie Ničová - oblast technické dovednosti

Gallová Alexandra - oblast angažovanost ve společnosti

Kováříková Adéla - oblast angažovanost ve společnosti (DofE)

Punnerová Šárka - oblast angažovanost ve společnosti (DofE)

Rozsévačová Anna - oblast angažovanost ve společnosti (DofE)

Roth Jan - oblast angažovanost ve společnosti (DofE)

Sturmová Laura - oblast angažovanost ve společnosti (DofE).

Za vzornou reprezentaci ZŠ Školní Vrchlabí všem oceněným žákům děkujeme a gratulujeme jim k dosaženým výsledkům. Vážíme si jejich snahy a cílevědomosti.

Děkujeme také učitelům Mgr. Kubelkovi, Mgr. Noskové a Bc. Zikmundové za pomoc a péči na cestě k dosaženým úspěchům.

V neposlední řadě děkujeme Mgr. Nývltové a zástupcům MÚ Vrchlabí panu místostarostovi Vávrovi a vedoucí odboru školství paní Mikšíkové za uspořádání slavnostního ceremoniálu a těšíme se na setkání v příštím roce.

Doučování ČJ dětí s OMJ


Dne 22. 6. 2023 proběhlo poslední odpolední doučování ČJ cizinců v tomto školním roce. Během odpoledne jsme společně zhodnotili, co se nám letos vše podařilo, čeho bychom ještě chtěli dosáhnout a co proto můžeme udělat. Odpoledne probíhalo, jako vždy v přátelském duchu, předali jsme si navzájem drobné dárečky, pochutnali si na občerstvení. Dětem byly předány certifikáty o absolvování doučování ČJ. "Děti, odvedli jsme společně kus práce a zažili spolu spousty krásných okamžiků. Jsem na Vás hrdá!" Přeji Vám i Vašim rodičům a učitelům krásné léto !
Besídka druháčků - Dne 30. května proběhla v tělocvičně naší školy besídka pro rodiče žáků druhých tříd. Bylo to poděkování rodičům za celoroční spolupráci a zároveň také opožděné přání maminkám k svátku.

Školní výlet druháčků


Dne 15.6. jsme se vydali na školní výlet na Hrubý Rohozec. Dojeli jsme opravdu na poslední chvíli, rychle jsme se rozdělili na 2 skupiny a absolvovali jsme dvě super prohlídky se dvěma průvodci. Po prohlídce nastalo dilema, p. učitelce ze 2.? její nový telefon hlásil, že by mělo pršet. V tomto případě byly v plánu Bozkovské jeskyně. Ale ta dáááálka z parkoviště!!!
Nakonec jsme dali na předpověď počasí ze starších telefonů ostatních, kde nám to všem ukazovalo déšť až po 14. hodině, což nám mohlo být jedno, to už bychom měli sedět v busu zpět do Vrchlabí. Proto jsme zvolili Radvánovice - Šťastná země. Bylo to super, luxus, nádherné rozhodnutí, jen fotky nešly udělat, děti se rozprchly jako kobylky, aby si všechno stihly užít. A hádejte, kdy začalo pršet? Když jsme seděli už čtvrt hodiny v autobusu!!! :)

Gymnastické vystoupení


Jako každý rok si děti ze sportovního kroužku připravily závěrečné vystoupení pro rodiče. Tato akce proběhla 14. června. Zároveň tím byla ukončena činnost kroužku v tomto školním roce a také se s vedením kroužku po třiceti letech rozloučila paní učitelka Hrnčířová a žezlo předala nové kolegyni Zuzaně Koldovské.
I 6.oddělení bylo na zmrzlině. Dětem moc chutnala :)

Krajské kolo v přehazované


15.6. se naposledy v tomto školním roce vydal výběr 5. tříd za sportovním zážitkem. Krajské kolo v přehazované, na které tým postoupil z Hostinného se uskutečnilo v Lupenici nedaleko Rychnova nad Kněžnou. Tým se umístil na 5. místě a děti dokázaly i po porážce pěkně zabojovat. Celkové sportovní úspěchy na 1. stupni tento školní rok bychom nazvali jako ,,velice vydařená sezóna". Děti z 5. tříd se s námi rozloučí, ale těšíme se na další turnaje a soutěže v následujícím školním roce.
Soutěž ve 3D tisku

Atletický trojboj 13.6. 2023


V tento den se dva týmy vybraných dětí ročníků 2011 - 2013 zúčastnily atletického trojboje v Trutnově. Umístily se na 1. a 5. místě z 20 týmů! Trojboj obsahoval disciplíny: běh na 50 metrů, skok daleký, hod kriketovým míčkem + smíšená štafeta 4x60m. Všem dětem patří obrovská gratulace a náhradníkům děkujeme za podporu.
Třídy 3.A a 3.C úspěšně zakončily letošní plavecký výcvik.
Děkujeme všem instruktorům z Plavecké akademie Vrchlabí a našim plaváčkům přejeme co nejlepší vodní zážitky.
Hlavně dbejte na opatrnost. Vodě zdar!
V pátek 9. 6. navštívili žáci prvních tříd městskou knihovnu. Seznámili se s pravidly půjčování knih a prohlédli si knihy, které je zajímaly.
Dne 9. 6. ukončily třídy 2.A a 2.C plavecký výcvik v novém aquacentru ve Vrchlabí. Trenéři pro děti připravili nejrůznější vodní hry a soutěže. Každý dostal "mokré vysvědčení" a vítězové závodů také sušenkovou medaili a diplom. Všechny děti udělaly pokrok a už se těší na příští rok, až budou ve zdokonalování plaveckých dovedností pokračovat.

Autorské čtení: Kniha Indigo, dítě z křišťálu (Renáta Wayna)

Taneční revue, Střelnice

Ovoce do škol - ochutnávka exotického ovoce
Ve středu 7.6.se 74 žáků z 1.stupně zúčastnilo Hartecké aleje (závodu v běhu). V každém ročníku získali cenné medaile. 1.třidy - 1.místo Jiří Janák, 2.misto - Jakub Bartoš, 3.místo- Matěj Borčický. 2. třídy - 2.místo Johan Juptner, 3.misto Kateřina Kejzlarová. 3.třídy - 1.misto Tomáš Havel. 4.třídy - 2.místo Nikol Fléglová. 5.třidy - 1.místo Dominika Novotná, 2.místo - Aytan Kurcanová. Všem vítězům patří velká gratulace a dalším zúčastněným velká pochvala za reprezentaci školy.

Pestrá sportovní příprava


V rámci hodin TV si žáci sportovní třídy 6C užívají pestrou sportovní přípravu. V dnešní hodině se věnovali rugby.
Hodinu vedl Jan Hovard, člen místního rugbyového týmu Mad squirrels Vrchlabí rugby league.
Hodina probíhala v rychlém tempu a žáci si obohatili své pohybové dovednosti.
Honzo děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

Oslava Dne dětí výbornou zmrzlinou

Výstavka ekologicky zaměřených výrobků


V rámci environmentálního vzdělávání jsme na ZŠ Školní zorganizovali výstavku ekologicky zaměřených výrobků. Výstavka je součástí projektu Vrchlabí bez odpadu.
Oprava 3D tiskárny
Celý rok se na naší škole aktivně věnujeme výuce 3D tisku. Žáci s tiskárnami pracují v hodinách informatiky a také v kroužku robotiky a 3D tisku.
Pět tiskáren je většinou neustále v akci. Nedávno se nám na jednom zařízení poškodil posun filamentu. S několika chlapci jsme se pustili do jeho opravy. Bylo nutné demontovat celý extruder. Odstranili jsme zbytek nataveného filamentu a zprůchodnili trubičku hotendu. Jemný mechanismus bylo třeba vyčistit a vše jsme opět pečlivě zkompletovali. Po několika hodinách byla tiskárna opět připravena k provozu a opravdu tiskla.
Nyní dokončujeme výrobky do prvního ročníku soutěže ve 3D tisku, kterou organizujeme ve spolupráci se ŠKODA AUTO. a.s.
RNDr. Milan Sedláček
Autorské čtení: Renata Komůrková pod pseudonymem Renata Vajana -Indigo dítě z křišťálu
5.A

Vlasta Chlupová

Ekologické tvoření 5.A

MDD


MDD jsme s dětmi oslavili procházkou na Kačák, hrou známe Českou republiku a za odměnu jsme si pochutnali na ledové pochoutce.


Vlasta Chlupová

Plavecký výcvik 2.B a 3.B


V úterý 30. května završili žáci z 2.B a 3.B plavecký výcvik 10. lekcí. Nejprve plavali závod na 25m volným způsobem, následovaly různé hry a jízda tobogánem. Na závěr všichni obdrželi mokrá vysvědčení a vítězové závodu čokoládové medaile a diplomy. Kurz se dětem líbil. Děkujeme instruktorům plavecké školy.RNDr. Milan Sedláček
Školní výlet 7.A
Naše třída navštívila ve čtvrtek a v pátek Český ráj. Ubytovali jsme se v kempu Prachovská osma, kde se nám moc líbilo. Počasí nám přálo, ale v noci byla v chatičkách opravdu nepříjemná zima. Všichni tak splnili bobříka otužování. Prošli jsme si skalní město, kde se nám z vyhlídek otevřel nádherný pohled na Trosky, Jinolické rybníky a na celou malebnou krajinu Českého ráje. Ve volném čase jsme sportovali a výlet si všichni parádně užívali.
RNDr. Milan Sedláček

Plavecký výcvik 2.B a 3.B se blíží do finále. V pátek již proběhla 9. lekce.

Cizojazyčná besídka


Včerejší večer se naše třídy dočkaly anglické školní besídky a završily tak další úspěšnou kapitolu, které předcházela dlouhá a náročná příprava.
První stupeň nám kromě několika tanečních vystoupení předvedl také scénky z Harryho Pottera, moderního seriálu Wednesday a nakonec nechybělo ani představení, ve kterém figuroval lovec Pampalini s řadou různých zvířat.
Druhý stupeň nám předvedl třeba taneční vystoupení s prvky seriálu Přátelé, vystoupení na motivy muzikálu Mamma Mia, živý koncert skupiny ABBA nebo scénku s vybranými prvky sebeobrany. Nechybělo ani tradiční podání Červené Karkulky nebo Dvanácti měsíčků.
Letos to byl již druhý ročník, kdy jsme se mohli těšit z takto podařené akce. Chceme jí dostát i příští rok a vytvořit tak úspěšnou sérii různorodých cizojazyčných vystoupení a budovat tak v dětech vztah k cizím jazykům, které jim otevřou dveře do celého světa.
Obrovský dík patří zejména dvěma odvážným moderátorkám z 9. ročníku: Sylvě Havlíčkové a Markétě Rybníčkové, které svoji roli zvládly na výbornou! Dále všem zúčastněným třídám, které si převážnou většinu svých vystoupení připravovaly zcela samy. Poděkovat je třeba i učitelům za jejich intenzivní podporu a dopomoc. A v neposlední řadě také vedení Kulturního domu Střelnice a jejich vstřícného přístupu, který nám konání této akce umožnil.
Děkujeme i Vám – divákům – za taktní podporu ve formě potlesku a za vybrané dobrovolné vstupné.
Již brzy pro Vás připravíme i video z této besídky, proto i nadále sledujte naše webové a facebookové stránky.

Budeme se těšit opět za rok a angličtině zdar!

ZOO Chleby


Ve středu navštívili naší prvňáčci ZOO Chleby. Ačkoliv občas zapršelo, výlet se nám vydařil, o čemž svědčí přiložené fotografie.

Besídka ke Dni matek


Besídka ke Dni matek - doučování cizinců ČJ - radost v očích ukrajinských maminek pro nás byla největší odměnou.

Dne 18.5.2023 jsme uspořádali besídku ke Dni matek s dětmi z doučování cizinců ČJ. Děti se velmi těšily a byly skvěle připravené. Děti, které docházejí ještě po vyučování dvakrát týdně pilovat český jazyk jsou obdivuhodné, pracovité, akční, srdečné a velmi rády dělají radost svým rodičům, učitelům i ostatním lidem.

Přišli se na nás podívat všechny maminky, někteří tatínkové, babičky, sourozenci, třídní paní učitelky i vedení školy. K nahlédnutí byla prezentace naší práce,nástěnka s fotkami z akcí,připravili jsme drobné pohoštění a naši kouzelnou krabici pro vzkazy. Po skončení besídky jsem si v kruhu všichni společně popovídali a na závěr jsme si zahráli hru kdo najde své dítě. Já jsem krom jednoho klučíka poznala všechny moje /naše/děti,je jich 14.

Bylo nám ctí udělat radost ukrajinským maminkám, rodinám ale i pedagogickému sboru. Dojaté tváře, slzičky v očích, obětí a slova i vzkazy chvály pro nás byli největší odměnou.

--

Vlasta Chlupová

Školení technik zdobení keramiky


Ve středu 10. května proběhlo u nás ve škole školení technik zdobení keramiky.
Paní vychovatelky si pod vedením lektorky Lídy Horníkové z Prahy vyzkoušely několik technik zdobení a glazování polotovarů z keramiky (sítotisk, razítka, papírové vykrývání nebo sculpting).
Všechny paní vychovatelky byly ze školení nadšené a odnesly si z něj spoustu cenných a zajímavých zkušeností.
Tímto moc děkujeme paní lektorce, za perfektně vedené školení, a že nám umožnila aby proběhlo v naší keramické dílně.
BESEDA PRO RODIČE S MGR. MARTINEM KALIBOU

V úterý 16.5. jsme se s rodiči sešli na besedě již po třetí. Mile nás překvapil velký zájem rodičů.
Tentokrát jsme zvolili téma na přání rodičů Dítě a nebezpečí na sociálních sítích. Seznámili jsme se s oblíbenými youtubery, viděli jsme ukázky videí, kterými se baví naše děti. Mgr. Kaliba také upozornil na nebezpečí, které číhá na děti při komunikaci s kamarády (a nejen s nimi), neboť odhalit predátora na sociálních sítích na první pohled je velmi obtížné. Připomněli jsme si zásady bezpečné komunikace. Mgr. Kaliba zdůraznil, že žádný rodičovský zámek ani zákazy naše děti neochrání. Důležité je si s dětmi povídat, co je baví, jakou počítačovou hru hrají, zkrátka projevit opravdový zájem. A hlavně – všímat si změn v chování dětí.
Děkujeme našemu SRPDŠ za finanční podporu, rodičům za jejich zájem a Mgr. Kalibovi za odborný výklad a paní školnici za výborný koláč.Školní výlet na hrad Kost
Ve středu 17.6. 2023 vyrazili žáci třetích tříd na školní výlet na hrad Kost, kde je čekal bohatý program. Děti si zasoutěžily, prohlédly hrad, seznámily se s některými dravci a sovami a zhlédly vtipné divadelní představení šermířů. Čas byl i na zakoupení něčeho dobrého na zub a suvenýrů na památku.
Děti ve družině sázejí aloe a tvoří přírodní galerii
Okresní kolo poháru rozhlasu
10.5. se naši žáci zúčastnili okresního kola Poháru rozhlasu v Trutnově. Všichni zúčastnění se o svá místa bili jako lvi, proto byla konkurence veliká a nepodařilo se nám zopakovat lepší umístění než v kole předešlém. Ale i tak nám počasí přálo a všichni si závody užili.
Talentové zkoušky do sportovní třídy
Ve středu 3.5.2023 se za krásného slunného počasí konaly na všesportovním stadionu Vejsplachy talentové zkoušky do sportovní třídy ZŠ Školní Vrchlabí.
Při prezentaci se hlásilo 32 uchazečů, 2 se omluvili a přihlásili se na náhradní termín talentových zkoušek, který se bude konat 10.5.2023.
Za mohutného povzbuzování rodičů jsme byli svědky výborných výkonů a maximálního úsilí všech přítomných uchazečů.
Děkujeme všem uchazečům za předvedené výkony a úsilí v rámci fair play, rodičům za bouřlivou sportovní atmosféru a vrchníkům jednotlivých disciplín, kteří se podíleli na přípravě a hladkém průběhu talentových zkoušek.

Pohár rozhlasu


Na atletických závodech Poháru rozhlasu jsme obsadili krásná druhá místa! Počasí se vyvedlo, výkony taktéž a podařilo se nám poradit si i se zaslouženou odměnou v podobě dortu!
Krajské kolo štafetového běhu
Dne 4. 5. 2023 se družstvo žáků 1. stupně zúčastnilo krajského kola štafetového běhu v Novém Městě nad Metují. Počasí nám přálo, stadion byl vzorně připraven a čekalo na nás 11 silných soupeřů. Naše děti ze sebe vydaly všechny síly a stačilo to na bronzové umístění. Všichni měli obrovskou radost!!! Po návratu dětem přišel pogratulovat i pan ředitel. Velká gratulace závodníkům a také velké díky náhradníkům, kteří nám umožnili natrénovat správnou techniku.
Ekologický pobyt v Horním Maršově
kdo: žáci 5. A spolu se svojí třídní p. učitelkou a s p. asistentkou
kdy: 26.4. - 28.4.2023
co: vícedenní ekologický pobyt
kde: středisko SEVER Horní Maršov, s ubytováním v Domě obnovy tradic, ekologie a kultury DOTEK

Posílení a prohloubení odpovědného chování vůči přírodě, planetě, lidem a samozřejmě i sami k sobě.
1. den : přivítání - poznáváme se - co nebo kdo je bioindikátor - Lysečinský potok - večerní les a rozjímání (sebepoznání)
2. den : tetřívek (hra o hospodaření vs. ochrana přírody a ohrožených druhů), tématický výlet na lesní hrádek Aichelburg - večerní meditace ( sám se sebou v přírodě, kdo je to)
3. den : shrnutí poznatků, co mohu pro přírodu udělat já, loučení

Tímto děkujeme, že jsme mohli strávit krásné dny v srdci přírody. Všichni jsme si ekologický pobyt, jako skvělý kolektiv společně moc užili.

autor: Vlasta Chlupová

Kabinet speciální pedagogiky žije


V březnu dostal kabinet nový kabát v podobě krásného nábytku a děti měly možnost vyzkoušet celou řadu nových moderních pomůcek. Děti pracují s elektronickou Albi tužkou, s tabulkami LOGICA, krásným obrazovým materiálem a spoustou logických her a stavebnic. Děti rády využívají vzdělávací programy na notebooku, které mohou zkoušet i doma. Od ledna se tu vystřídaly desítky dětí, které se pravidelně vrací a jsou rády za svůj posun a třeba i následně za opravenou známku. Některé děti, které využívaly logopedické služby už krásně dRRRnčí a ŘŘŘinčí a tak jsme se mohli pro tentokrát rozloučit. K zodpovědné práci speciálního pedagoga patří i sebevzdělávání. A zrovna tento víkend byl celý zasvěcen tréninku jazykových schopností podle D.B. Elkonina na Karlově univerzitě v Praze. Tento kurz poslouží ve škole nejmenším dětem, které budou potřebovat podporu na začátku čtení. Děti se ocitnou v pohádkové Krajině slov, kde místo nich dělá chyby bacil Omyl a ostatní pohádkové postavičky je postupně učí, jak je to vlastně s tím čtením a češtinou. Už se moc těším, až se s dětmi do Krajiny slov vydáme.

Speciální pedagog Mgr. Petra Kubátová
26. 4. se družstvo žáků 1. stupně zúčastnilo okresního kola štafetového běhu v Trutnově. Z tohoto klání jsme si přivezli zlato ze štafet 8x200m a celkově jsme se umístili na stříbrné pozici. Postoupili jsme do krajského kola, které se bude konat 4. 5. v Novém Městě nad Metují. Velká gratulace všem závodníkům.
V družině zkoušíme různé nové triky přes švihadlo a moc nás to baví :)
Družina slaví Den Země úklidem
Velikonoční soutěžní výstava
Velikonoční svátky jsou spojeny s mnoha lidovými tradicemi. Mezi nejrozšířenější patří zdobení vajíček, která představují symbol nového života. Rozhodli jsme se tedy, že si předvelikonoční čas ve škole zpříjemníme soutěžní výstavou velikonočních vajíček a navzájem se inspirujeme s nápady na tvoření. Fantazii se meze rozhodně nekladly, a tak jsme se mohli pokochat nádherně zdobenými kraslicemi. Do soutěže se zapojili žáci z 1. i 2. stupně. Všechny výtvory byly opravdu vydařené, a proto nebylo vůbec jednoduché určit nejhezčí. Děti se snažily všechny. Přesto byli nakonec vyhlášeni vítězové, kteří dostali i malý dárek. Pochvala však patří všem zúčastněným.
Velikonoce ve školní družině
3. oddělení
Renata Sedláčková
Velikonoční dílnička
V úterý 4. 4. se první třídy zúčastnily akce Velikonoční dílničky, kterou zorganizovala speciální škola Diakonie ČCE Vrchlabí. Každé z dětí vyrobilo 6 výrobků, které si odneslo v připravené tašce. Akce byla dobře zorganizovaná a moc se všem líbila.
Matematický klokan
V průběhu měsíce března se na ZŠ Školní Vrchlabí konala již tradiční mezinárodní soutěž Matematický klokan.
Žáci na 1. i 2. stupni tak dostali příležitost vypořádat se se složitými matematickými úlohami a ověřit si tak své schopnosti logického myšlení.
Žáci soutěžili ve čtyřech kategoriích - Cvrček, Klokánek, Benjamín a Kadet a můžeme konstatovat, že v každé kategorii máme žáky a žákyně, kteří si s nelehkými úlohami poradili velmi dobře!
Jejich snahu jsme ocenili, tři nelepší řešitelé v každé kategorii obdrželi diplom a drobnou odměnu.
Všem úspěšným řešitelům gratulujeme.

Hody, hody, doprovody .....v 5.A se už těšíme na Velikonoce.
Stáž v Litvínově
Ve dnech 29. a 30.3. 2023 se zástupci vedení školy zúčastnilo inspirativní stáže ve Sportovní soukromé základní škole Litvínov.
Tato stáž se konala pod záštitou Nadačního fondu ŠKODA AUTO, který podporuje rozvoj školství v našem regionu. Za to patří velké poděkování.
Na samotné stáži jsme byli seznámeni s principy a metodami výuky, které uplatňují na této základní škole. Měli jsme možnost hospitací v hodinách různých předmětů a následné rozhovory s vyučujícími, při kterých nám vysvětlili své postoje a přístupy, které uplatňují při práci s dětmi. Řada těchto principů nás zaujala, řadu těchto principů v našem výchovně vzdělávacím plánu již uplatňujeme.
Za možnost nahlédnout pod pokličku děkujeme vedení i všem učitelům litvínovské školy a zároveň slibujeme všem našim žákům a rodičům, že v inspirativních a vzdělávacích stážích budeme pokračovat.

RC auta – zimní radovánky
Naše dvě skvělá RC auta E-REVO TRAXXAS jezdí i v zimě. Právě na sněhu je s nimi ta pravá zábava. Děti milují opravdové driftování a vyrovnávání smyků. Elektroniku aut musíme před jízdou pečlivě zakrýt speciálním krytem, který bezpečně chrání citlivé součástky před vlhkostí.

RNDr. Milan Sedláček
Jaro ve školní družině – 3. oddělení.
Renata Sedláčková
Barevný týden ve třídě 2.A
Barevný týden v družině :)
Ve čtvrtek 23. 3. navštívili naše 1. třídy předškoláci z MŠ Letná.
Turnaj ve vybíjené
Dnes 24.3. se vydal výběr žákyň ročníků 2011 - 2013 na turnaj ve vybíjené. Okresní kolo se konalo v Trutnově a zúčastnilo se ho 7 týmů. Sestava děvčat pod vedením paní učitelky Exnerové vybojovala neuvěřitelné 1. místo. ,, Nemám slov, je výstižné. Holky bojovaly jako lvice a já mohu o víkendu léčit hlasivky. Mám za ně neskutečnou radost".
Tým tak postupuje do krajského finále, které se bude konat 19.5.2023.
Vítání jara
V pátek 24.03.2023 se žáci 6A a 6B zúčastnili projektu "Vítání jara - česko-polské workshopy".
Akce probíhala v KD Střelnice a účastnili se jí žáci z Vrchlabí a partnerského města Kowary.
Smyslem projektu bylo rozšířit znalosti a povědomí o zemi souseda, tradicích, zvycích a kultuře našeho společného příhraničí.
Žákům bylo k dispozici 10 workshopů prezentujících rozdílné české a polské tradice, kulturu a zvyky spojené s oslavami Velikonoc.
Úvodní workshop byl veden lektorkou, tlumočnicí Mgr. Beatou Hudskou s videoprojekcí o českých a polských velikonočních zvycích a tradicích.

Žáci si vyzkoušeli malování vajíček, korálkové dílny - zápichy do květináčů, pletení košíčků z pediku, pletení pomlázky, vytváření velikonočních přání, pod vedením Zahradnické školy z Kopidlna vytvářeli velikonoční aranžmá.

Pod hledáčky kamer trutnovské Rýbrcoul TV se tak žáci seznámili s českými i polskými tradicemi a rozšířili si své obzory. Domů si odnesli krásné velikonoční výrobky, které si sami vytvořili.

V 5.A bouráme předsudky a oslavujeme lidskou jedinečnost.
Celý týden byl i pro 5.A ve znamení barev.
Ve čtvrtek 16. 3. navštívili naše 1. třídy budoucí školáci z MŠ Komenského.
Jak jde čas v družině. Vyrábění, procházky, hry, promítací odpoledne.

Kurz bruslení


První třídy ukončily kurz bruslení. Většina dětí byla po ukončení kurzu schopna bruslit bez hrazdičky. Dětem se bruslení moc líbilo a nadále se chtějí zdokonalovat i ve svém volném čase. Touto cestou děkujeme vrchlabským hokejistům z HC Vrchlabí, kteří se dětem po celou dobu kurzu věnovali.
Den svatého Valentýna ve školní družině – 3. oddělení, vychovatelka R. Sedláčková
Výtvarné a pracovní činnosti ve školní družině – 3. oddělení, vychovatelka R. Sedláčková

Přehazovaná v Hostinném


Dnes 16. 2. se vydal výběr žáků z pátých tříd na turnaj ve smíšené přehazované do Hostinného. Družstvo páťáků pod vedením paní učitelky Exnerové si vybojovalo krásné 2. místo a obdrželo medaile, pohár a diplom. Celý turnaj okresního kola byl velice napínavý a zúčastnilo se ho 6. družstev.
,,Měli jsme velice krátký čas se sehrát, ale i tak jsme do toho dali maximum a moc jsme si to užili. Těšíme se na další sportovní zážitky. Nááázdar"
Den svatého Valentýna v 5.B. Máme se rádi! :)

Slavili jsme Valentýna.

Žáci rozmístili srdíčka se vzkazy po škole. Předávali si přáníčka a květiny. A někteří si také procvičili pravopis.

Seminář s MUDr. Hadašem z Hradce Králové


3. února 2023 měli žáci pololetní prázdniny. Naši učitelé neodpočívali, ale využili prázdnin k dalšímu sebevzdělávání. Tentokrát na téma Psychosomatika a psychohygiena učitelů. Pozvání přijal psycholog MUDr. Hadaš. Se svou manželkou se při výkladu skvěle doplňovali. Nabídli našim učitelům, aby sami otevřeli témata, která jsou pro ně důležitá. A jak už to u učitelů chodí, práce s dětmi je pro ně mnohdy důležitější než ošetření svých potřeb. Proto se téma stočilo i k práci se třídou a žáky. Seminář byl hodnocen jako velmi zdařilý.


Mgr. Lenka Vlachová

Abeceda peněz
7. 2. se žáci druhých tříd zúčastnili programu Abeceda peněz na posílení finanční gramotnosti. Lektoři měli program perfektně připravený, děti byly velmi šikovné, na úkoly reagovaly s dobrým finančním rozhledem. Program bude uzavřen počítačovým kvízem.
Zeměpisná olympiáda
Koncem ledna jsme připravili pro naše žáky školní kolo zeměpisné olympiády. Do soutěže se přihlásilo přesně 30 žáků se zájmem o zeměpis. Soutěžící museli prokázat své teoretické znalosti, pracovali s atlasem i s topografickou mapou. Zde měřili vzdálenosti, určovali nadmořské výšky a vyhodnocovali profil pochodové trasy.
Vítězům ve všech třech kategoriích slavnostně předal diplomy a pěkné ceny pan ředitel školy Mgr. Jaroslav Plava.
Do březnového okresního kola poustoupili z každé kategorie vždy dva neúspěšnější řešitelé. Přejeme jim mnoho úspěchů a všem soutěžícím děkujeme za účast.
RNDr. Milan Sedláček

Zimní radovánky


9.2. vyrazily děti ze 2.A na blízký kopec do Vejsplach, aby si užily zimních radovánek. Počasí nám maximálně přálo, takže sportovní odpoledne dopadlo parádně.

Finanční gramotnost


V úterý se naši druháčci učili zacházet s penězi. Mohli peníze vydělávat, utrácet i šetřit. Za mě to byla super akce, názorná, jasná, poučná a s opravdovými penězi. Všichni jsme si to moc užili a posíláme palec nahoru a klobouk dolů.

Keramika ve školní družině


Kroužek Veselé vědy nabízí na 2. pololetí od 15.2. 2023 jedno volné místo v čase 13.45 - 14.45 a dvě volná místa 15.00 - 16.00 hod. Hlaste se přes www.veselaveda.cz

Děti si v družině užívají zimu.
V pondělí 30.1.byli žáci 3.B a 3.C znovu na bruslení v rámci tělesné výchovy.

Doučování ČJ pro cizince a zasloužená odměna
Dne 24.1.2023 jsme se s dětmi, které se v průběhu 1.pololetí aktivně zapojovaly do výuky ČJ pro cizince vypravili za odměnu do aquacentra v našem krásném městě. Kde jinde se naučíte lépe u slovesa plavat určit osobu, číslo a čas, než v bazénu? Krásně jsme si všichni užili vodních radovánek, popovídali si a o krůček jsme se posunuli ve znalostech ČJ. Příjemné odpoledne jsme zakončili v místní pizzerii. Děti skvěle zvládly komunikovat své objednávky a i to nás přesvědčilo, že se posouváme správným směrem.

autor: Vlasta Chlupová


Olympiáda dětí a mládeže
Olympiáda dětí a mládeže je v plném proudu a naši žáci povzbuzují účastníky na všech sportovištích. Dnes navštívili Olympijský dům na VZ Bedřichov ve Šp. Mlýně.
Na trenažérech si vyzkoušeli různé olympijské disciplíny a otestovali si své dovednosti a svou kondici. Ve všech disciplínách obstáli se ctí.

Zima v 6. oddělení

Výuka bruslení prvňáčků
Že je sport a pohybová příprava žáků ZŠ Školní jednou z priorit, to už dobře víte.
Do sportovních aktivit se zapojují nejen žáci sportovních tříd, ale i žáci druhého a prvního stupně ve třídách bez sportovního zaměření.
V tomto případě se jedná o záběry z výuky bruslení našich prvňáčků. Výuka probíhá ve spolupráci s HC Stadion Vrchlabí pod odborným vedením hokejových trenérů a proběhne v šesti hodinových lekcích.
Hned první lekci si naši malí sportovci náležitě užili, bylo to super!!!
Děkujeme HC za zprostředkování výuky a vzornou spolupráci a všem zúčastněným rodičům za pomoc při obouvání brusliček.

Nácvik basketbalu
V rámci všeobecně zaměřené sportovní přípravy sportovní třídy 6C se žáci v dnešní hodině věnovali nácviku basketbalu. Hodinu TV vedl basketbalový trenér Brad Place. Hodina měla spád a tempo a žáci se naučili spoustu nových dovedností, včetně základních pravidel.
Další přidanou hodnotou pro naše mladé sportovce je i to, že s nimi Brad komunikoval pouze v anglickém jazyce a to je super nadstavba!!!

Vánoční trhy - projekt „UČÍME SE POMÁHAT POTŘEBNÝM“
Tradiční vánoční trhy přinesly nejen příjemný adventní čas, ale také rekordní finanční částku. Ta byla v rámci projektu „Učíme se pomáhat potřebným“ rozdělena mezi Amálku, Adámka a Míšu. Tyto děti, vyrůstající v našem okolí, mají těžký start do života. Těší nás, že jej můžeme trochu ulehčit. V následujících řádcích se s nimi můžete krátce seznámit.

První část výtěžku putuje k Amálce. Její rodina pochází z Hostinného a její maminka je naší kolegyní. Amálka při narození utrpěla poranění levého ramene s následkem ochrnutí levé ruky. Operace v Čechách nebyla možná, uskutečnila se ve Vídni. Nerv se podařilo opravit, Amálka začala hýbat rukou od lokte dolů, rameno je však nadále ochrnuté. Zlepšení může přinést pouze další nákladná léčba, zahrnující množství rehabilitací, případně i další operaci. Přejeme Amálce, aby se její zdravotní stav zlepšil a mohla si užívat radostí dětství.

Druhá část výtěžku je věnována Adámkovi, do sbírky „Pomozte Adámkovi vybruslit z boje s akutní leukémií!“. Adámek je talentovaný vrchlabský hokejista, který závažně onemocněl. Se zákeřnou akutní lymfoidní leukémií statečně bojuje. Z důvodu zdravotního stavu se musel s maminkou přestěhovat do Prahy. Darované finanční prostředky budou součástí výtěžku, který pomůže rodině pokrýt velké finanční náklady spojené s léčbou, pobytem a nízkobakteriální stravou, kterou pojišťovna nehradí. Adamovi přejeme, aby jej motto jeho týmu neopouštělo ani v průběhu léčby – „Vítězí ten, kdo věří“. Brzké uzdravení, Adame!


Poslední část z vybraných peněz putuje k Míšovi do sbírky „Míšovi pro kvalitní a zdravé sezení“. Míša žije se svou rodinou ve Vrchlabí, jeho bráška navštěvoval naši školu. Od narození trpí vrozenou chromozomální vadou, tu provází další závažné diagnózy. I přesto je Míša veselý chlapec, který má rád svou rodinu i svého kocoura. Míšovi se velmi rychle horší kyčle a skolióza zad, to komplikuje jeho zdravotní stav, vede k bolestem a dalším komplikacím. Finanční příspěvek je součástí sbírky na novou polohovací židli xpanda, která Míšovi ulehčí od bolestí, zajistí správné polohování sedu a oporu zad. Míšovi a jeho rodině přejeme, aby jim židle usnadnila maximálně jejich život a Míša byl i nadále usměvavý mladý muž.

Jsme vděční, že se nám pomocí vánočních trhů podařilo získat tak velkou částku, která pomohla hned třem dětem v našem okolí. Obraťme se ke slovům jednoho uznávaného muže, ten řekl: „Můžeš-li pomoci, pak pomoz.“ Děkujeme, že jste spolu s námi pomohli. Všem třem dětem přejeme především pevné zdraví.


Virtuální realita na ZŠ Školní
Jedním z nástrojů, které naše děti mohou při výuce využívat, je virtuální realita. Tato technologie poskytuje dětem hlubší vhled do učiva (navštívili jsme již řadu světových měst, prozkoumali podmořský svět i lidské tělo) VR nachází uplatnění v hodinách cizích jazyků, vlastivědy, zeměpisu, dějepisu nebo třeba biologie. Naše škola dále podala žádost v grantu Technologické agentury ČR, jejímž prostřednictvím bychom mohli náš školní arzenál doplnit o další kusy těchto tzv. VR headsetů ("brýlí" pro virtuální realitu)

Spolupráce s firmou PRUSA – výrobcem populárních 3D tiskáren
Naše škola se zapojila do projektu Prusa do škol. Jeho smyslem je podpořit rozvoj 3D tisku ve školách. Dostali jsme zapůjčenu 3D tiskárnu Prusa, se kterou musí žáci dlouhodobě a pravidelně pracovat. Součástí projektu je i tvorba vzdělávacího projektu včetně podrobné metodiky. 3D tisku se na naší škole úspěšně věnujeme již několik let v kroužku robotiky a od září v rámci výuky nové informatiky pracují s tiskárnami deváté ročníky. K dispozici máme již 5 tiskáren Prusa.
V rámci projektu žáci vytvořili a vytiskli 4 válce, které představují zlato, železo, hliník a vodu. Všechna tělesa jsou vytisknuta v takové velikosti, aby měla vždy shodnou hmotnost 1 kilogram. Válce mají samozřejmě pro názornost stejný průměr podstavy. Vzhledem k různé hustotě látek, ze které jsou „jako“ vyrobeny, mají tedy různé výšky. Naše pomůcka velice názorně ukazuje, že zlatý válec je mnohem nižší, než železný, hliníkový a vodní válec, neboť hustota zlata je samozřejmě výrazně vyšší, než hustota železa, hliníku a vody. Součástí projektu jsou i potřebné výpočty výšky válců s použitím hustoty látek. Tyto výpočty pomohly žákům devátých ročníků v přípravě na přijímací zkoušky na střední školy.
Po splnění podmínek projektu získá škola tuto tiskárnu od firmy Prusa jako dar.

RNDr. Milan Sedláček